Home » Ubytování v Kanadě

Ubytování v Kanadě

Možnosti ubytování v Kanadě

Hostely
Po příletu do Kanady bude po dobu nezbytně nutnou potřeba někam složit hlavu. Pokud máte kamarády, kteří vám pomůžou a pár nocí vás nechají přespat, ideální. Pokud ne, pak se ve velkoměstě typu Vancouver dá najít ubytování v hostelu (backpacker).
Mezi známé patří SameSun Backpacker Lodge a HI–Vancouver Central na Granville Street. Cena za dorm room se pohybuje okolo 30 dolarů za noc, za single room pak klidně 40 a více. Takže to není z nejlevnějších, ale výhodou je lokace v srdci downtownu, ale někdy nabízí i dlouhodobější bydlení se slevou.
Hostely se dají najít ve většině turistických měst, stejně tak jako v místech, kde lidé hledají sezónní práce. Jasper, Canmore či Banff (Alberta) většinou nabízejí „jobseekers package“, pro lidi, kteří si na zimní sezónu hledají práci. Cena se pak pohybuje okolo 150 dolarů za týden i s jednoduchou snídaní.
V Banff jsou to HI-Banff Alpine Centre, Samesun Backpackers, Banff International Hostel nebo Banff Y Mountain Lodge. Ceny opět okolo 30 dolarů za noc, pokud nebereme v úvahu více nocí. V Canmore je Bear Hostel, v případě Jasperu pak HI-Jasper.

Bydlení v autě
Jste-li na cestách, bydlení až tak neřešíte, postačí větší auto, minivan s postelí a k tomu třeba stan. Teoreticky se dá v autě spát kdekoliv, ale je potřeba brát zřetel na provinční a národní parky, soukromé pozemky a zákazy…
Dálniční či silniční odpočívadla jsou vybavena suchými záchody, některé oficiálně umožňují 8 hodinovou zastávku.
Velmi rozšířenou možností jsou RV parky (RV – recreational vehicle). Ty jsou samozřejmě placené, nabízejí komfort teplé sprchy, elektrické přípojky, pračky atd., cena za místo je okolo 20-40 CAD bez ohledu na počet lidí v autě či campervanu, takže víc lidí ušetří.
Jinou variantou je kemp ve správě daného teritoria či provinci (BC Parks Campgrounds, Alberta Parks Campgrounds, Yukon Government Campgrounds).
V British Columbia se ceny pohybují okolo 12 až 25 CAD za noc/auto, v závislosti na lokalitě vybavenosti a populárnosti místa. Některé kempy vyžadují i rezervace a jsou „fully serviced“ – splachovací záchody, sprchy, elektrika a přítomnost dobrovolníka nebo správce kempu. Jiné mají pouze suchý záchod a pumpu s vodou, která se musí před pitím převařit či jinak dezinfikovat a platba je na bázi samoregistrace a platby do speciálního trezoru.
V Albertě, pokud hovoříme hlavně o Rocky Mountains, se ceny kempů pohybují okolo 20 – 30 CAD a rezervace bývá vhodná, neboť v létě bývají plné (Banff, Lake Louise, Jasper atd.). Jedinou vyjímkou je „overflow camping“, kde noc stojí 11 CAD, je to oficiální, jen zázemí je minimální. Nicméně v národním parku se jinak než oficiálně nocovat nevyplácí.
V teritoriu Yukon stojí všechny kempy 12 CAD bez rozdílu a mimo sezónu, která končí 15.9. jsou pak zdrama, dokud nezapadnou sněhem. Místní mají možnost si koupit roční kempovací permit za 50 CAD, uvažuje se o zavedení stejné možnosti i pro turisty či náštěvníky z jiných koutů Kanady – po čtvrté noci máte kemp zdarma. Nečekejte komfort, ale „firepit“ a dřevo je k dispozici vždy, také zastřešená jídelna a pumpu s vodou – nelze zapomenout na medvěduodolnou úschovu potravin. Nicméně, Yukon je tak obrovský a s tak malou populací, že se dá najít spousta kouzelných míst, kde zastavit a přespat není vůbec žádný problém.

Homestay v Kanadě
Ubytování formou homestay je rozšířené hlavně v turisticky atraktivnějších a aktivnějších lokalitách, jako například Banff nebo Jasper. K dispozici budete mít plně vybavený pokoj s koupelnou, kávovarem, mikrovlnkou, televize a wifi zdarma je samozřejmost. Ceny se liší v závislosti na sezóně ¬ v zimě je levněji, pokoj pro dva za 60 CAD, v létě počítejte minimálně s 90 CAD a více. Výměnou za to ale máte kontakt s místními lidmi, většinou velmi přátelskými, kteří vám řeknou, kam si zajít a podívat, doporučí tůru nebo hospůdku.

Pronájem domu nebo apartmánu v Kanadě
Pokud se rozhodnete usadit někde trvaleji a pracovat, je potřeba najít nějaké místo, kam složit hlavu, uvařit apod., prostě náhradní domov. A to může být někdy mnohem složitější, než najít práci samotnou.
Ve větších městech bude takové místo najít jednodušší a výběr bude větší. V Calgary nebo Vancouveru apod. bude hledání snažší, ceny příznivější. Samozřejmě se vše odvíjí od toho, co hledáte, v jaké lokalitě a v jaké cenové relaci. Počítejte určitě s 600–800 CAD za pokoj pro jednoho na měsíc, případně 750–900 CAD a více pro dva, většinou včetně energií, vody a internetu.

Sezónní práce v Okanagan Valley je možno přečkat v kempu zaměstnavatele, většinou zdrama ve vlastním stanu či autě, zázemí se může velmi lišit sad od sadu či vinice a nebo si najmout pokoj v motelu. Dlouhodobý pronájem může stát okolo 800–900 na měsíc za pokoj, kde se pohodlně vměstnají 4 lidi.

Rozhodnete-li se uchýlit do turistických destinací typu Jasper nebo „hůře“ Banff či Canmore, může být nalezení vhodného ubytování velkou výzvou a vydrží pouze nejvytrvalejší.
Dlouhodobý pronájem je k nalezení snadněji než něco na pár měsíců, pronajímatelé si často kladou nesmyslné nároky, často na úkor vašeho soukromí. Ceny se opět pohybují okolo 600 CAD za jednotlivce/pokoj/měsíc, případně 800 – 900 za pár/pokoj/měsíc, energie, voda, internet atd. jsou v ceně. To vše, pokud hovoříme o bydlení u někoho v domě.
Dá se samozřejmě pronajmout dům celý, nebo samostatný apartmán, ale počítejte s cenou okolo 1500 CAD a výše.
Krátkodobější pronájmy se dají někdy také najít, platí se za týden, většinou okolo 150–200 CAD za pokoj, nicméně většina nabídek je spíše v řádu měsíců.
Při hledání vám můžou pomoci kolegové z práce, pokud jsou místní, noví kamarádi a internet – „www.kijiji.ca“

Staff accomodation
Pokud budete pracovat v oblasti „hospitality“ nebo v lyžařských střediscích v turisticky frekventovaných místech (opět jako příklad výborně poslouží Banff, Canmore nebo Jasper v Albertě, případně Revelstoke v BC), existuje možnost, že vám zaměstnavatel nabídne vlastní ubytovaní.
V případě housekeepingu to může být velká výhoda – některé hotely či lodge vám poskytnou pokoj přímo v hotelu, problém může být někdy jen s parkováním, máte-li auto, ale i to se většinou poddá. Jen zapomeňte na párty a noční návštěvy.
Velké hotely typu Banff Fairmont nebo Lake Louise Fairmont má speciální ubytovnu přímo u hotelu, součástí bude i jídlo se slevou či zdarma a další zaměstnanecké slevy.
Některé hotely mají zase pronajaté domy ve městě, kde ubytovávají své zaměstnance. I zde je potřeba samozřejmě dodržovat pravidla, ale režim bude o něco volnější.
Co se týká ceny, většinou se pohybuje od 12 do 15 CAD na osobu a den, zahrnuty jsou energie, voda a internet.