Home » Práce v Kanadě

Práce v Kanadě

Pokud jste se úspěšně přihlásili do programu „Zažijte Kanadu“, tak kromě cestovnání v Kanadě Vás rovněž budou zajímat možnosti práce v Kanadě. Možnosti jsou prakticky neomezené, vaše vízum vás pouze neopravňuje pracovat s dětmi, jako učitel a nebo zdravotník. Ostatní je už jen na vás… takže zde je stručný popis, možná návod a nebo prostě jen článek o tom, co, kde, jak a za kolik.

Pracovat se dá v Kanadě v podstatě kdekoliv, stačí mít odvahu, trochu toho štěstí a být ve správný okamžik na správném místě, případně potkat někoho, kdo vám může pomoci.
Diplom z české vysoké školy moc neznamená, spíše šikovné ruce a správný úsudek plus logické myšlení, to bude vaše deviza. Samozřejmě, i vyjímky existují a pokud jste softwarový inženýr, bude možná startovní pozice o něco lepší. Každopádně, ani v Kanadě pečení holubi sami do úst nelétají.
S prací je to jako se zlatem – je tam, kde ji najdeš… takže:

Neexistuje žádný návod, kdy za prací do Kanady, ale každé specifické období, co se týká sezónních prací, má to svoje… situaci nastíníme na území Britské Kolumbie:

Práce v Kanadě v létě
Ač se to třeba někomu nezdá, Kanada je velkým vývozcem i spotřebitelem ovoce. Kanadské borůvky, broskve, jablka, jahody, maliny, vinná réva a třesně, to jsou všechno peníze, které rostou na keřících či na stromech. V tomto opět podobnost s Novým Zélandem, jen to slovo „léto“ je v Kanadě ve stejnou dobu jako v Evropě.
Pokud tedy přijedete pracovat v létě, znamená to červen/červenec. Právě v této době dozrávají třesně v Okanagan Valley – v okolí Pentictonu, Kelowny, Osoyos či Oliveru, nebo případně v Crestonu, což je dále na jihovýchod. Čím severněji, tím později se ovoce sbírá, ale sezóna je do poslední chvíle nevypočitatelná.
Informace o některých farmách, majitelích a farmářích jsou volně dostupné na internetu, dobří zaměstnavatelé si své sběrače drží, dobří sběrači informace nedávají a hlídají si je. Platí se okolo 4.50 – 8 CAD za bedýnku na piecework/kontrakt, hodinovka okolo 14 – 15 CAD, záleží na farmáři.

Práce v Kanadě na podzim
Na podzim se sbírají jablka a víno. Opět Okanagan Valley v BC – Kelowna či Penticton, také Oyama. Vetšinou se sbírá na hodinovku okolo 13–15 dolarů, vyjímkou je sběr na biny (kontrakt, piecework), který je znám z Nového Zélandu, nicméně místní sadaři preferují „kvalitnější“ sběr a tím pádem je hodinová mzda výhodnější a sběrači se nesnaží sbírat na rychlost.
Nejznámější vinařství BC se nacházejí nedaleko Pentictonu, v Naramata, Oakangan Falls nebo v Oliveru… Black Widow, Lake Breeze, Blasted Church, Moraine – jen pár jmen pro pořádek. Záleží, zda pracujete přímo pro vinařství nebo pro kontraktora, který najímá lidi a sbírá pro více vinařství. Někde se sbírá za hodinovou mzdu, která se pohybuje od 12 do 15 dolarů, jinde platí za biny a nebo v nejlepším případě za hmotnost nasbíraných hroznů. Hodinová mzda bude větší pohodou, kilogramová větší motivací – a dá se vydělat až 150 či 200 dolarů denně.
Kontakty se shánějí ne úplně jednoduše a nejlepší je osobně objezdit vinařství a poptat se, ideálně s předstihem před sběrem samotným.

Práce v Kanadě v zimě
Spousta lidí jede do Kanady kvůli lyžování. Upravených sjezdovek či čerstvého prašanu je většinou dostatek a ski areály potřebují spoustu sezónních pracovníků pro zajištění provozu.
Vlekaři, opraváři, servírky a spousta dalších pozic, stačí si „vybrat“. Musíte samozřejmě splňovat jistá kritéria, mít a prokázat zkušenosti. Výměnou za menší mzdu nabízí střediska velké slevy na ski-pasy, někde jsou pro zaměstnance zdarma.
V British Columbia spousta lidí míří do Whistleru, který je svou dostupností z Vancouveru hojně navštěvován. Mzda se pohybuje okolo 10 až 11 dolarů za hodinu, s ubytováním to není slavné, celosezónní jízdenka na vleky je tak malou výhodou, neboť v předprodeji se pohybují sezónní lístky okolo 1200 CAD.
Apex Mountain u Pentictonu ci Big White u Kelowny jsou spíše lokální záležitosti, Revestoke je na druhou stranu velice uznávaným místem freeriderů z celého světa, stejně jako Golden. Mzda je víceméně podobná, ubytování buď ve staff accomodation a nebo někde dole pod kopcem ve městě.