Home » Bankovní účet, mobilní operátoři a založení SIN v Kanadě

Bankovní účet, mobilní operátoři a založení SIN v Kanadě

Vyřizování formalit po příletu do Kanady

Pakliže jste se rozhodli odjet na rok do Kanady, dostali jste pracovní víza, koupili letenku do Kanady a zvládli cestu přes oceán, čeká vás několik formalit k vyřízení.
Předpokladem každé jednotlivé záležitosti je ideálně malá drobnost – mít „svou vlastní“ adresu = na někoho v daném městě či alespoň provnincii. Kanadské úřady jsou adresami trochu posedlé a pro prvotní vyřizování čehokoliv je to skoro nezbytnost.

Mobil / telefonní číslo
V Kanadě existují desítky klasických i virtuálních operátorů. Z neznámějších je možno jmenovat Telus, Bell, Rogers Wireless, Fido, Virgin Mobile apod. Zorientovat se v nabídkách dá někdy trochu zabrat, zvláště, když kanadský systém je poněkud odlišný od českého či evropského.
1) příchozí hovory odčerpávají „volné“ minuty stejně tak jako odchozí, to samé platí u SMS. Platíte i za ty, které dostanete… humorné, že? 🙂 Výše uvedené většinou platí u služeb „pay per use“. Paušál „monthly plan“ stojí okolo 25-40 CAD a obsahuje volné SMS po celé Kanadě i USA, většinou i po celém světě, volné minuty apod. A skutečný paušál „prepay“ je pouze pro zákazníky s kanadskou kreditkou, ale to jen na doplnění.
2) některé kanadské SIM v evropském telefonu nebudou fungovat, protože nepoužívají technologii GSM
3) Kanada je tak obrovská, že nekdy i volání v rámci jedné provincie je rozčleněno do zón a někdy omezené na jedno velké město. Cokoliv dál je bráno jako „long distance call“ a účtováno extra. Volání mezi jednotlivými provinciemi je „long distance“ stoprocentně
4) pokrytí… mít mobil bez signálu je stejné, jako jej nemít vůbec. Operátoři se liší cenami, ale i pokrytím. Co funguje v srdci BC či Alberty, nemusí fungovat v okrajových osamocených vesnicích, o Yukonu nemluvě

Bankovní účet v Kanadě
Stejně tak jako mobilní telefony, i kanadské bankovnictví funguje v některých věcech trochu odlišně. Velmi rozšířené jsou šeky, platba z účtu na účet není jen tak, číslo bankovního účtu je supertajná informace, ale úředníci jsou příjemní a vždy se snaží pomoci.
Účet v jedné z kanadských bank je další prioritou. Většina místních má u sebe jen minimální hotovost a vše platí kartou, včetně dolarových položek…
Ale k věci – na výběr je opět spousta bankovních institucí, které splní účel, nabízí spoustu služeb, internetové bankovnictví. Poplatek za vedení účtu se pohybuje okolo CAD 12/měsíc. Z nejznámějších a nejvíce rozšířených bank v BC a Albertě stojí za zmínku Toronto Dominion (TD Canada Trust), Bank of Montreal (BMO), Scotia Bank, Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC) nebo Royal Bank of Canada (RBC).

SIN – Social Insurance Number v Kanadě
SIN je devítimístné číslo, které vám spolu s pracovním vízem umožní v Kanadě pracovat. Jeho vyřízení je nezbytnost a trvá několik minut (záleží na frontě) – získat jej lze na úřadě zvaném Service Canada. Úředník vám po vyplnění formulářů a předložení pasu s příslušnými vízy ihned vystaví dokument s vaším jménem a novým SIN, které můžete používat po dobu jednoho roku (do konce platnosti pracovních víz). Plastová kartička vám pak do dvou týdnů přijde poštou (proto adresa…)
SIN je vlastně ekvivalentem novozélandského IRD a na toto číslo jsou vázány všechny oficiální výplaty, odvody dani, sociálního a zdravotního pojištění, případně i žádost o vrácení části daní při odletu z Kanady.

Obecně na závěr – úřady občas chtějí 2 dokumenty totožnosti, takže pas a ridičský průkaz postačují. Samozřejmostí by mělo být, pokud jste řidiči a budete kupovat auto (článek o koupi auta bude samostatný), vyřízení mezinárodního řidičského průkazu před odletem. Policisté a některé pojišťovny dbají nejen na fyzické předložení mezinárodního řidičského průkazu, ale řeší i dobu platnosti, která je jeden rok.